حذف چهار صفر از ریال

عزم دولت برای بهبود بیماری های اقتصاد ایران

حذف چهار صفر از ریال

مقامات بانکی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده­اند که حذف چهار صفر از پول کشور قطعی شده است. اجرای این طرح که گفته می­شود امسال صورت خواهد گرفت، نیازمند مصوبه هیئت دولت است. اما هنوز مجلس شورای اسلامی در این باره نظری نداده است. این طرح که قرار است در دوره زمانی یک تا دو ساله اجرا شود، با هدف تسهیل مبادلات صورت می­پذیرد چرا که در پی کاهش شدید ارزش پول ملی بانک مرکزی مجبور به چاپ اسکناس­هایی با ارقام درشت بود و این امر اندک اندک مبادلات مالی را با مشکل مواجه می ساخت. اکنون، دولت تصمیم گرفته است که چهار صفر را از ریال بردارد. کارشناسان می گویند که این امر تأثیری در کاهش یا افزایش تورم نخواهد داشت. بر اساس گزارشها، نرخ تورم در ۱۲ ماهه منتهی به فروردین سال گذشته ۴/ ۱۰ درصد، در اردیبهشت ۹/۹ درصد، خرداد ۴/ ۹ درصد، تیر ۱/ ۹ درصد، مرداد ۸/۸ درصد، شهریور ۹/۹ درصد، مهر ۲/ ۹ درصد، شهریور ۹/ ۸ درصد، مهر ۲/ ۹ درصد، آبان ۷/ ۹ درصد، آذر ۱/ ۱۰ درصد، دی ۸/ ۱۰ و بهمن ۶/ ۱۱ درصد بود. در همین حال بیم آن می رود که عزم دولت برای ایجاد دو میلیون و پانصد هزار شغل در سال 1390 به افزایش تورم در کشور دامن بزند. به ویژه که اجرای طرح تحول اقتصادی نیز ـ که به گفته بهمنی هنوز به طور کامل اجرا نشده است ـ سبب افزایش نگرانی ها شده است. این در حالی است که به باور بسیاری از کارشناسان موفقیت طرح های اقتصادی دولت مانند طرح هدفمندی یارانه ها و کاهش صفرهای پول ملی، نیازمند کنترل و مهار تورم است.

عباس شاکری، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران در مقاله‌ای که در سایت خبرآنلاین منتشر شده محقق شدن ۸ پیش شرط برای اجرای سیاست حذف صفر از پول ملی را ضروری دانسته است. این پیش‌شرط‌ها عبارتند از: ایجاد فضای رقابتی و عمیق‌تر کردن بازار‌ها، محدودکردن قدرت قیمت‌گذاری عوامل اقتصادی، انضباط و شفافیت در بودجه دولت و رفتار مالی دولت، اصلاح نظام مالیاتی و کاهش وابستگی اقتصاد کشور و بودجه دولت به درآمد نفت، محدودکردن فعالیت‌های نامولد و تثبیت نسبت مبادلات مرتبط و نامرتبط با تولید ناخالص داخلی، ایجاد نظام مدیریت اصلاح قیمت و نظارت بر تغییرات قیمت هنگام شوک درمانی، نظارت بر اعطای اعتبار و بازدریافت وام‌های معوقه و انضباط پولی.

 در این میانه، اما نقاط امیدوارکننده بسیاری هست. دولت محمود احمدی نژاد می کوشد اقتصاد ایران را از بیماری هایی که سالهاست گریبانش را گرفته است، رها سازد. این حرکت در سالی که سال جهاد اقتصادی نامیده شده، شایسته تقدیر است. دراین مسیر بهره گیری از نظرات کارشناسان امری انکارناپذیر است. همانند طرح هدفمندی یارانه ها، به نظر می رسد که طرح کاهش صفرهای پول ملی که تاکنون در بسیاری از کشورهای جهان انجام شده است، با استقبال مردم و کارشناسان روبه رو شود.

 

خبرهای امروز

امروز این خبرها توجهم را جلب کرد. خواندنش را توصیه می کنم:

تهران به زودی شبیه پنیر سوییسی می شود

 

تشدید اختلاف نظر در کاخ سفید پیرامون رخدادهای سوریه

 

گروگان گیری خاموش برخی اتباع ایرانی در بحرین توسط «آل خلیفه»

 

ناوهای ناتو وارد خلیج فارس شدند

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 49 بازدید
mohammad emamparast

سلام، ریال دیگر پول ایران نیست، در معاملات، دلار، ریال را جاگزین کرده. ناوهای امریکا آمدند از تنگه هرمز ردّ شدند و هیچ غلطی نکردیم. بمب اتمیمون هم به درد عمه مون میخوره و یک روز یا خودمون را خواهد کشت یا یک سری مسلمانان بی‌ گناه در اطراف اسرائیل را . فتنه را نابود کردیم. فحاشت را رونق دادیم.مواد مخدر و مشروبات در کشورمون بیشتر از خارج گیر میاید.‌ای کاش در جنگ مرده بودم تا امروز جلوی خانوادم شرمنده نبودم که من یکی‌ از باعثین آوردن این نظام به اصطلاح اسلامی بودم . گاهی وقت‌ها فکر می‌کنم انقلاب من ، اسلام من، امام من، بسیج من ، کجاست. قالیباف، علایی، شرم بر هر سه ما. میدونید من کی‌ هستم.فاعتبروا یا اولی الابصار.