حمله نظامی ایران به بحرین؟!

 

در حالی که گمان می­رود برنامه­ای از سوی کشورهای غربی برای درگیر کردن جمهوری اسلامی ایران با همسایگان عرب خود در منطقه در حال طرح­­ریزی و اجراست، برخی اظهارنظرهای مقامات کشورمان نیز ناسنجیده به نظر می­رسد. هر چند بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تصمیم­گیری درباره نیروهای مسلح کشور و اقدامات آنها تنها در دایره اختیارات ولایت فقیه و رهبری معظم است، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته است که در واکنش به دخالت نظامی عربستان در بحرین، جمهوری اسلامی هم باید نیروهای نظامی خود را آماده کند و اجازه ندهد "مرزهای عربستان سعودی به ایران نزدیک شود". ظاهرا این اظهارات حجت­الاسلام روح­الله حسینیان با این پیش­فرض صورت گرفته است که دخالت نظامی عربستان سعودی در بحرین، منافع و امنیت ملی کشور را به خطر می­اندازد و بر نیروهای نظامی ایران واجب است که در این زمینه واکنش نشان دهند.

آقای حسینیان که رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی است در گفت­وگویی با سایت خبری خبرآنلاین گفته است که "اکنون یک فرصت استثنایی پیش آمده و نباید از این فرصت، به خاطر محافظه کاری کنار بکشیم و اجازه دهیم دشمنان ما در منطقه به اشغال نظامی بپردازند."

این در حالیست که وزیر امور خارجه ایران، گفته است که ایران به اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر، از جمله بحرین پایبند بوده است و در کویت هم جاسوسی نکرده است. او در عین حال ورود نیروهای عربستانی به بحرین برای کمک به سرکوب معترضان بحرینی را "اشتباهی بزرگ" خواند و گفت: "عربستان سعودی باید هر چه سریع تر خاک بحرین را ترک کند و تا مسائل پیچیده تر از این نشده، کشورهای منطقه با هم رایزنی کنند و اگر ابهامات، سوءتفاهمات یا عدم اعتمادهایی هست، بنشینند و از طریق مجاری دیپلماتیک امور را حل و فصل کنند".

به نظر می­رسد در این ماجرا چند قضیه وجود دارد:

1.     عربستان سعودی هر گونه اقدام انقلابیِ منجر به تغییر در ساختار سیاسی بحرین را در تعارض با منافع ملی خود می­بیند.

2.     عربستان سعودی برای دفاع از منافع و امنیت ملی خود، سایر کشورهای عرب منطقه، و نیز منافع غرب در منطقه، وارد اقدام نظامی در بحرین شده است.

3.     جمهوری اسلامی ایران اقدام نظامی عربستان را در بحرین در تعارض با منافع و امنیت ملی خود می­داند.

4.     برخی از کشورهای غربی از درگیری هر چند محدود، و دست­کم تشنج در روابط ایران و کشورهای عرب سود می-برند. به­ویژه که در حال حاضر امکان هرگونه اقدام نظامی در قبال برنامه اتمی کشورمان منتفی است و تحریم­ها نیز نتیجه مورد نظر را نداده است.

در چنین شرایطی، باید تلاش کرد ضمن پرهیز از هرگونه آلودگی به احساسات، سکان کشتی سیاست خارجی را به دست دستگاه دیپلماسی کشور و کارشناسان زبده آن سپرد و ضمن حمایت همه­جانبه از آن، از هرگونه تنش­افزایی در شرایط کنونی پرهیز کرد. تنش و تشنج بین ایران و کشورهای عرب در حالی که جمهوری اسلامی ایران تاکنون برندة اصلیِ تحولات منطقه است، می­تواند فرصت­هایی استثنایی را از دستان ایران خارج سازد. این، همان چیزی است که غرب می­خواهد.

در همین باره بیشتر بخوانید:

متن مصاحبه روح الله حسینیان

اظهارات حسن غفوری فرد در این باره

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
من و دوستم خدا

سلام [گل] وب خوبي داري [لبخند] خوشحال مي شم به منم سري بزني [گل][لبخند][گل] موفق باشي