جنگ مواد مخدر در آمریکای مرکزی

 

روزگار ما ـ بر اساس گزارشی که مجله اکونومیست در شماره جدید خود (16 آوریل 2001) منتشر کرده است، جرایم سازمان یافته از مکزیک به سمت گروهی از کشورهای کوچک آمریکای مرکزی منتقل می شود که توان اندکی برای مبارزه با آن دارند.

مجله اکونومیست در شماره اخیر خود، به انتشار گزارشی درباره جرایم سازمان یافته و قاجاق مواد مخدر در آمریکای مرکزی پرداخته است.

در این گزارش آمده است که در طی بیشتر سالهای قرن بیستم، کشورهای آمریکای جنوبی جولانگاه دیکتاتورها و ماجراجویان بوده است. در دهه های 1970 و 1980 این کشورها صحنه برخوردهای خشونت آمیز ناشی از جنگ سرد بین پارتیزانهای مارکسیست و دولتهای مستبد تحت حمایت آمریکا بود. وقتی جنگ سرد تمام شد، صلح و دموکراسی به این کشورها بازگشت و آمریکای جنوبی بار دیگر از خاطرها رفت. اما مشکلات اساسی آن ـ مانند فقر، اقتصادهای ضعیف و راکد، دولتهای ضعیف، دسته های جوانان تبهکار، فساد و بلایای طبیعی ـ هرگز از میان نرفته است.

هم اکنون خشونت به یک باره در آمریکا مرکزی بالا کرفته است. آن هم به دلیلی تازه.دو دهه پیش کارد ساحلی ایالات متحده با دسته های قاچاقچی مواد مخدر جنگید. بنابراین آنها کار و بار خود را به مکزیک منتقل کردند. مکزیک شروع به مبارزه با آنها کرد و آن را ادامه داد و حالا باندهای مافیای مواد مخدر مجبورند بساط خود را به کشورهای آمریکای مرکزی منتقل کنند.

مشروح این گزارش را در اکونومیست بخوانید.

 

/ 1 نظر / 22 بازدید

خدا رو شکر که یه نفر پیدا شد به جز مسائل روزمره سیاسی به مسائل اجتماع جهانی نیز سخنی بگوید. با تشگر از وبلاق خوب و مطالب جالبتون