اینترنت و برخورد بین تمدنها

 

روزگار ما: مجله نیوزویک در شماره اخیر خود با انتشار گزارشی بار دیگر نشان داد که ایدة جنگ بین تمدن های اسلام و غرب به باور بنیادین بسیاری از استراتژیست های غربی، به ویژه آمریکایی تبدیل شده است. این گزارش با اشاره به استفادة مسلمانان از اینترنت آن را خطری برای غرب برآورد می کند. انتشار خلاصه این گزارش، و آگاهی از نیات غرب خالی از لطف نخواهد بود:

مخالفان دولت لیبی در پایگاه اینترنتی که در بنغازی راه انداخته اند، عکس ها و ویدئوها و اخبار مربوط به انقلاب لیبی را گردآوری و منتشر می کنند.

 این واقعیتی است در عرصه بین­المللی که فناوری اطلاعات ـ به ویژه شبکه های اجتماعی اینترنتی ـ موازنه قدرت را در عرصه جهانی تغییر داده است. در پی سرنگونی دیکتاتور مصر، حسنی مبارک، امروزه پدیده «نسل فیسبوک» اعتبار یافته است.

اما داستان روی دیگری نیز دارد. این، فقط طرفداران دموکراسی نیستند که می دانند چطور باید از شبکه های اجتماعی استفاده کنند. دشمنان مردمسالاری و آزادی نیز این کار را بلدند. فقط از خودتان بپرسید که چگونه کسانی که یک بمب کشنده را در مزار شریف کار گذاشتند، از به آتش کشیده شدن قرآن در ایالت فلوریدا آگاه شده بودند؟ از طریق اینترنت و موبایل. در سال 2001 شمار کاربران موبایل در افغانستان از صفر به سی درصد رسید. یا به این واقعیت بنگرید که پیش از اینکه فیسبوک صفحه «انتفاضه سوم فلسطین» را ببندد، این صفحه 350 هزار طرفدار داشت.

قضیه خیلی پارادوکسیکال به نظر می رسد. در نگاه ساموئل هانتینگتون به جهان پس از جنگ سرد، برخوردی بین یک تمدن اسلامی که در پیچ و تاب قرون وسطی گرفتار آمده است و یک تمدن غربی که اساساً مترادف با مدرنتیه است، وجود دارد.

غرب می تواند برنده این مبارزه باشد در صورتی که نهادها و انگاره های قرن بیست و یکمی خود را در برابر نهادها و انگاره های قرن هفدهمی جهان اسلام قرار دهد. در این راه، مهمترین و بزرگ ترین دشمنان غرب اسلام گرایانی هستند که می دانند چگونه فتواهای خود را در فیسبوک منتشر، متن قرآن را ایمیل، و در توییتر فتوای جهاد را توییت کنند.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید